Dla naszej wygody w użytkowaniu drzwi konieczny jest dobór odpowiednich klamek. Wygląd i funkcjonalność nie jest jednak jedynym kryterium wyboru klamek. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na aspekty techniczne. Dzięki temu mamy pewność, że klamka będzie pasowała do naszego zamka oraz wybranych przez nas drzwi. Informacje techniczne, na które musimy zwrócić uwagę o przede wszystkim:
- Typ klamki,
- Rozstaw klamki,
- Kierunek klamki,
- Wspomaganie klamki.
Typy i rodzaje klamek do drzwi
Najczęściej spotykane na rynku rodzaje klamek to:
- klamki na długim szyldzie - szyld takiej klamki obejmuje zarówno samą rękojeść jak i otwór zamka (zamek na wkładkę, klucz lub łazienkowy),
- klamki na dzielonym szyldzie - budowa takiej klamki to rękojeść na rozecie i osobny dolny szyld z otworem na zamek.
Jeżeli kupujemy klamki do użytkowanych już drzwi musimy zwrócić uwagę na to, czy otwory montażowe będą odpowiadały tym z nowo zakupionych klamek a jeśli nie - czy szyld jest na tyle duży by zakryć stare nawiercone już otwory. Przy wyborze klamek warto zwrócić uwagę również na to z jakiego materiału są wykonane. Klamki mosiądz to coraz częstszy wybór klientów.
Jak zmierzyć rozstaw klamki?
Rozstaw klamki i zamka to nic innego jak odległość od środka kwadratowego trzpienia obrotowego klamki do środka otworu zamka (wkładki bębenkowej, klucza lub zamka łazienkowego). Najczęściej występujące rozstawy klamek i zamków na polskim rynku to 72 mm i 92 mm.
Jak zmierzyć rozstaw klamki? Poniższa ilustracja powinna rozwiać Wasze wątpliwości:
Jak określić kierunek klamki?
Wybór odpowiedniego kierunku klamki nie ma większego znaczenia, jeśli wybieramy klamki niezespolone z szyldem lub klamki na szyldzie dzielonym. Zawsze możemy takie klamki odwrócić i będą pasowały zarówno do drzwi prawych i lewych.
Przy wyborze klamek do drzwi zewnętrznych, klamek do drzwi łazienkowych (z zespolonym pokrętłem WC) lub klamek na długim szyldzie do drzwi wewnętrznych z zespolonym szyldem.
Bardzo prostym sposobem na określenie kierunku klamki jest zwrócenie uwagi na to, w którą stronę skierowana jest rękojeść kiedy patrzymy na nią z zewnątrz pomieszczenia. Jeśli skierowana jest w prawo - jest to klamka prawa, jeśli w lewo - lewa.
Jeśli masz wątpliwości co do wyboru kierunku klamki zawsze możesz się z nami skontaktować lub skomentować ten post. Chętnie pomożemy.
Czym jest wspomaganie klamki?
Określenie "wspomagania klamki" oznacza, że klamka posiada w swojej konstrukcji sprężynę dzięki której po naciśnięciu klamka wraca do odpowiednej pozycji wyjściowej. Jest to bardzo ważna cecha klamek. Odradzamy wybór klamki bez wspomagania ze względów estetycznych. Opadnięta klamka bez sprężyny cofającej wygląda po prostu źle.